Položaj škole
Škola je smještena u Korčulanskoj ulici 1, 31000 Osijek, u Osječko-baranjskoj županiji.
Povijest naselja Jug II
Nakon poplave Drave 1964. godine, u južnom Osijeku nastalo je privremeno naselje namijenjeno stanovnicima koji su ostali bez domova. To se područje, tada poznato po starim zgradama i raznolikoj stambenoj strukturi, nalazilo uglavnom oko današnje Srijemske ulice.
U to vrijeme, Jug II nije imao značajnijih gospodarskih ili radnih ustanova, osim Šećerane. Nedostajale su i škole, pa su djeca pohađala nastavu u OŠ „Rade Končar“ (današnja OŠ Frana Krste Frankopana), OŠ „Bratstvo i jedinstvo“ (današnja OŠ Jagode Truhelke) i OŠ „Sare Bertić“ (današnja OŠ Ljudevita Gaja). Zbog velikog broja učenika u tim školama, donesena je odluka o izgradnji nove škole u južnom dijelu Osijeka. S vremenom su nicala nova stambena naselja, označavajući početak planskog širenja ovog dijela grada, poznatog kao Jug II.
Osnivanje škole
Na 12. sjednici Općinskog vijeća i Prosvjetno-kulturnog vijeća, održanoj 31. svibnja 1968. godine, Skupština općine Osijek donijela je odluku o osnivanju osnovne škole u V. gradskom kotaru.
Škola je izgrađena na zemljištu koje je nekada služilo kao vojni poligon, a za izgradnju je bila zadužena osječka tvrtka “Tehnika beton” sa suradnicima. Radovi su trajali godinu dana. Prije osnivanja škole, proveden je referendum za prikupljanje dobrovoljnih priloga zajednice u Fond za izgradnju osnovnih škola, s ciljem prikupljanja sredstava tijekom tri godine.
Prvotno je bilo predviđeno da školska zgrada ima dvanaest učionica i dodatne radne prostore. Međutim, zbog velikog broja učenika, umjesto manjih ureda odlučeno je izgraditi još jednu učionicu. Dovršena zgrada sadržavala je trinaest učionica, tri ureda, sportsku dvoranu s pomoćnim prostorijama, knjižnicu, salu za sastanke, mliječnu kuhinju, te prostore za upravu i spavaonicu. Ovu je školu u početku pohađalo 936 učenika raspoređenih u 26 razreda.
Škola je prvotno nosila radni naziv “V rajon”. Učiteljsko vijeće je 2. listopada 1968. godine velikom većinom glasalo da se škola nazove po dječjem romanopiscu Grigor Vitez. Skupština općine Osijek odobrila je prijedlog, te je 13. studenog 1968. godine škola službeno preimenovana u Osnovnu školu „Grigor Vitez“.
Prva školska godina (1968./1969.)
Učiteljsko vijeće sastalo se kako bi pripremilo novu školsku godinu. Njihov prvi susret bio je 1. srpnja 1968. godine u Osnovnoj školi “Rade Končar”, a zatim su se ponovno sastali 28. kolovoza 1968. u novoj školskoj zgradi. Ravnatelj škole bio je Dušan Bosanac.
Krajem kolovoza 1968. godine, jedan učitelj koji je prvi put posjetio novu školsku zgradu izjavio je: „Zaista bi bio zločin ne raditi kvalitetno u ovako lijepoj zgradi.“
Školska godina započela je 1. rujna 1968. godine, primivši 978 učenika raspoređenih u 16 razreda i 13 predmeta, dok su tri razreda pohađala nastavu u smjenama.
Svečano otvorenje škole održano je 30. rujna 1968. godine, uz prisustvo kćeri Grigora Viteza, Olge Vitez, i dječje spisateljice Anđelke Martić.
Tijekom te prve akademske godine, predanost osoblja i učenika značajno je poboljšala školsko okruženje. Njihov trud rezultirao je uređenjem makadamskih terena za nogomet, košarku i odbojku, kao i raznih atletskih sadržaja. Zahvaljujući impresivnom izgledu, škola je osvojila prvo mjesto u Općini Osijek.
Dan škole slavi se svake godine 25. svibnja.
Najnoviji komentari